دامنه چیست ؟

دامنه چیست

مخلفات تهیه سالاد سایت (بخش اول)
دامنه چیست ؟ (domian)

شاید شما هم بارها نام دامنه یا دومین را دیده اید و درباره مفهوم آن در حوزه وب صحبت هایی را شنیده باشید و از خود پرسیده باشید که  دامنه چیست ؟ امروز در اولین سلسله از مقالات مخلفات تهیه سالاد سایت می خواهیم به این مورد بپردازیم.
دامنه یا دومین نامی است منحصر به فرد که برای شناختن یک سایت و آدرس دهی به آن انتخاب می شود. یک دامنه از چند جزء تشکیل گردیده است:

1- www
2- نام دامنه
3- پسوند دامنه

عبارت www سر عبارت جمله ( World Wide Web) می باشد که به معنای شبکه جهانی وب است. استفاده از پیشوند www یک توافق است که بین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات وب انجام شده است تا تمامی نام‌های میزبان از یک پروتکل تبعیت کنند.
نام دامنه :
اسمی است که می تواند شامل اعداد، حروف الفبا و خط فاصله باشد که با ترکیب یک یا چند تا از آنها نامی تشکیل می شود و نام کلی سایت را مشخص می کند. نکته ای که باید توجه کرد این است که هر نام که قابل ثبت باشد فقط برای یک سایت قابل استفاده است مثلاً اگر فردی قبلاً نام Mishaweb.ir را ثبت کرده است در واقع این دامنه اشغال شده است و تا زمان آزادسازی آن از سوی فرد ثبت کننده برای دیگران غیر قابل استفاده است. دقیقاً مانند یک شماره موبایل که مختص یک فرد است ، نام دامنه هم منحصر به فرد است.

پسوند دامنه:
پسوند دامنه جزء آخری است که به نام دامنه (پس از نقطه) می چسبد و نمایان گر نوع فعالیت و یا جغرافیای محل فعالیت آن سایت است. تا کنون در جهان پسوند دامنه های زیادی به وجود آمده است. پسوند های دامنه به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. مثلاً پسوند .ir مربوط به کشور ایران است و یا پسوند br. مربوط به کشور برزیل.
همچنین به عنوان مثال .com پسوندی عمومی و جهانی برای حوزه فعالیت یک سایت است و یا پسوند .org پسوندی است که برای سازمان ها استفاده می شود. اگر می خواهید با پسوند دامنه بیشتر آشنا شوید به مقاله ای در همین موضوع که در سایت میشا وب با عنوان (انواع پسوند دامنه) نوشته شده مراجعه فرمایید.

دامنه چیست

اما شاید یکی از اولین اجزاء فنی که برای تهیه سایت مورد نیاز است نام دامنه باشد اما انتخاب نام مناسبی برای دامنه هم نکته ای اساسی و بسیار مهم است. نامی که شما انتخاب می کنید بعداً دیگر قابل تغییر نیست مگر با انتقال محتوای سایت به نام جدید که این باعث ضربه خوردن به برند شما می شود. مانند فردی که با یک شماره موبایل در یک شهر مثلاً به یک بازاریاب حرفه ای شناخته شود و سپس به ناگهان، با تغییر شماره اش تمام مخاطبان خود در این حوزه را دچار سردرگمی می کند.
اگر می خواهید در ارتباط با انتخاب یک نام خوب برای دامنه سایت تان اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه یک نام خوب برای دامنه انتخاب کنیم؟ در همین سایت را ملاحضه بفرمایید.

2 در مورد “دامنه چیست ؟”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 15 =